YAMANOOTO czyli 2MB SCC cart do komputerów MSX

Jakiś czas temu świat komputerów MSX został wzbogacony przez konstrukcję nazwaną Yamanooto.

Autorem projektu jest Miguel Fides (MFides) a jego wykonawcą (producentem) Pablibiris.

W największym uproszczeniu – kart oparty o mapper realnej pojemności 2048k z emulacją standardu dźwiękowego SCC (Konami) czyli upraszczając pięciokanałowy wavetable. Dodatkową dość ciekawą opcją jest możliwość zmiksowania wszystkich 8 kanałów (ośmiu, bo razem z wbudowanym PSG czyli dla całej reszty świata retro “AYkiem”. Miks może nie jest idealny, bo AY został skomasowany do centrum miksu, a 5 kanałów SCC jest rozłożonych na zasadzie:

kanał 0 (50 L/ 50 R), kanał 1 i3 (66 L/ 33 R), kanał 2 i kanał 4 (33 L/ 66 R). Ten tryb miksowania na wyjście audio karta jest włączany przy wciśniętym klawiszu HOME w trakcie włączenia komputera i bootowania.

Może się to wydawać mało istotne, ale kart dokonuje w ten sposób bardzo zrównoważonego miksu, który niestety z racji różnych błędów konstrukcyjnych nie na każdym komputerze MSX jest do osiągnięcia.

Jak zapisać ROM na Yamanooto?

Jest to bardzo proste – robimy to z poziomu MSX DOSa. Jeżeli już coś mieliśmy na cartcie to musimy zablokować uruchomienie jego zawartości.

Aby wyłączyć uruchamianie karta wciskamy klawisz DEL przy włączaniu komputera.

W tym momencie komputer uruchomi się, jakby Yamanooto nie było umieszczone w żadnym ze slotów na karty. Co dalej? Zapisujemy Yamanooto za pomcą pliku/komendy YAMAFX.COM. Ponieważ zapisujemy pliki maksymalnej wielkości 2048k, to za źródło danych może posłużyć nam też dyskietka DD (720k) – jeżeli zmieści się na niej taki plik .rom + YAMAFX.COM, ale na szczęście może to być też inny mapper z emulacją dysku twardego na nośniku CF/SD/microSD czy wręcz interfejs IDE/SCSI. Yamanooto w takiej sytuacji umieszczamy w slotcie 2, a w piewszym slocie umieszczamy kart będący pamiecią masową.

Powystartowaniu komputera z klawiszem DEL powinien wystartować kart ze slotu 1. W przypadku Carnivore 2 zobaczymy jego menu, MegaROMSCC+ SD uruchomi standardowo Multimente. W każdym z tych przypadków zmierzamy do wyjścia do MSX DOSa. przechodzimy do katalogu z plikiem YAMAFX.COM i uruchamiamy go wpisujac:

 1. w przypadku, gdy np. wystartowaliśmy system z dyskietki i Yamanooto jest w pierwszym slotcie
YAMAFX.COM NAZWA.ROM /S1 
 • 2. w przypadku, gdy korzystamy z mappera w pierwszym slotcie, a Yamanooto jest w drugim:
YAMAFX.COM NAZWA.ROM /S2

pojawi nam się menu, z którego opcja nr 1 zawiera wszystko co potrzebujemy: skasowanie starej zawartości pamięci flash, zapisanie nowej zawartości i weryfikację zapisu.

wybieramy tą opcję, czekamy aż się zakończy cały proces i wychodzimy z YAMAFX. Możemy wyłączyć komputer (albo wyjąć dyskietkę i zresetować go), przełożyć Yamanooto do pierwszego slotu i pozostawić go jako jedyny kart w komputerze i włączyć komputer.

Po co komuś ten kart?

Może odpowiem ze swojej strony – mam już w posiadaniu mappery emulujących SCC – np. MegaROMSCC+ SD czy Carnivore 2. Co więcej mogę na nich zapisać więcej niż jedną grę – więc niby mam, więc po co mi więcej? Na Carnivore 2 mam wgrany set ulubionych gier na stałe. Zapełnione 8MB. A tu co jakiś czas odkrywam nowe gry, chciałbym część z nich przenieść na stałe na inne karty, a z racji tego, że część z nich mam z tzw. fixach dla Turbo R nie ma sensu, abym kupował kosztujące czasem i po 2k PLN karty w wersjach oryginalnych (pomijając japoński język). Czyli – kupując sobie karty Yamanooto myślałem o zapisaniu na nich paru gier, które chciałbym mieć pod ręką na retro imprezy, gier, które nie zmieszczą mi się na Carnivore2. Kart ten staje się też powoli standardem dla publikacji gier mapperowych o większej pojemności (autor zapowiada na czerwiec wersję 8miomegową = 8192kb czyli 4x większej pojemności).

Dodatkowa sprawa to względy ekonomiczne – w tej chwili jeżeli chcielimyście kupić Carnivore 2 to ceny zaczynają się od 120 EUR do 160 EUR bez wysyłki/opłat celnych. Tak na szybko to okolice 550-700 zł i więcej. Kart Yamanooto jest dostępy w cenie 30 EUR od autora projektu przy koszcie wysyłki 15 EUR.

Gdzie kupić?

Najlepiej pisząc do: pablibiris @ msn.com, repozytorium YAMAFX znajduje się tutaj.

Na koniec – moja krótka lista (ale będzie sie wydłużać, bo będę z przyjemnością testował różne ROMy z Yamanooto) co takiego warto wrzucić na Yamanooto? Tak na szybko:

 • poprawione Aleste (256k)
 • Aleste 2 (1989) (2048k)
 • Manbow 2 – Manbow 2 Team (2007)
 • Space Manbow z fixami
 • Aleste Gaider (512k) – oryginalnie wydane jako gra do magazynu DiscStation)
 • Metal Gear 1
 • Metal Gear 2
 • Zone Terra Quadrivium 1994 (1024k)
 • Pointless Fighting (MSXdev – 2048k)
 • Barbarian the Duel (MSXdev – 1024k)
 • Nuts (KAI Magazine 2048k)
 • Sector 88 (KAI Magazine 2048k)
 • Life on Mars (KAI Magazine 512k)
 • Los Amores de Brunilda (1024k)
 • Sword of Ianna (720k)

Inne mappery jakie opisywałem: