MSXowe dyskietki nagrywam na Amidzie 1200

Skoro przybył MSX2 to przybył problem a raczej kwestia: jak nagrywać dyskietki na MSX2.

Ale po kolei: zastanawiałem się jak najprościej nagrywać sobie dyskietki na MSXa. Stacja DD czyli 720k, stacji 1.44MB nie mam od wieków wieków. Idąc dalej mógłbym nagrywać te dyskietki na którymś starym Macintoshu, bo stoi ich kilka obok mnie – ale żaden nie ma USB 🙂 więc wyboraźcie sobie drogę dookoła – na pendrive USB, pendrive do iMac G4 (bo ma USB), z niego przez USB na zip100 (chociaż może by od razu tego zip100 podłączyć do komputera), z zipa dyskietka do zipa SCSI, zip SCSI do Mystic’a (040/33) i dopiero na dyskietkę. Ufff. Oczywiście mógłbym podłączyć Macintosha do sieci Ethernet i przegrać w ten sposób, w sumie było by to najprostsze.

Tymczasem – oprócz nagrywania z obrazów dyskietek (.dsk) potrzebowałem mieć dostęp do zawartości tych obrazów czyli jakiś emulator i najlepiej byłoby mieć dostęp do zawartości i dyskietki i obrazu dyskietki.

I tu wkracza stojąca na biurku Amiga 1200. Jest na nią bardzo dobry emulator AmiMSX, który (w wersji 3.2) jest bezproblematyczny z nakładkami Workbencha (Scalos i ClassicWB) jakich używam. Jedyny problem to… że strona autora programu już nie istnieje. Z pomocą na szczęście archive.org i Wayback Machine: program znajdziecie tutaj a podfolder z większą ilością informacji tutaj. O dziwo poprzednią wersję (3.1) znajdziecie bez problemu na Aminecie – i polecam ją Wam ściągnąć m.in. ze względu na helpera, którego w wersji 3.2 zabrakło, oraz brakującego mfm.device do wrzucenia w Devs:.

Żeby nagrać obraz dyskietki wystarczy, że odpalimy AmiMSX, nie musimy włączać wirtualnego komputera.

Wystarczy z menu wybrać załadowanie obrazu dysku i potem drugą pozycję zapis obrazu na dyskietkę w fizycznej stacji.