przyśpieszanie starego Macintosha (bardzo starego)

Przywracając do życia czyli użytkowania starego Macintosha prędzej czy później dopadnie nas problem jego prędkości działania. To w sumie normalna sytuacja – poniżej znajdziecie kilka moich propozycji rozwiązań tej kwestii. Skupię się w tej części na pierwszych kompaktowych modelach Macintosha począwszy od Macintosh 128k a skończywszy na Color Classic.

Dopasuj właściwy system do komputera jaki masz.

Łatwo powiedzieć – zwykle kupując taki komputer używany dostajemy w najlepszym wypadku jakieś przypadkowe (oby działające) nagrane dyskietki. Poniżej zestawienie posiadanych i używanych przeze mnie modeli oraz sugerowana optymalna wersja systemu.

Na imprezie retroapple 0.1 pokazałem na moich “lodówkowych” Macintoshach jak wygląda prędkość na systemie 5 (Macintosh 512k), 6.0.8 (Macintosh Classic 4/40) czy 7.0.1 (Macintosh SE/30 – 10/40). Dlaczego nie uruchamiam tych komputerów na wyższych systemach pomimo tego, że mogę? Bo wg mnie nie ma to sensu. Ilość pamięci RAM, ilość pamięci zabierana przez system, urchamiane aplikacje/gry – zestawienie tego powinno dać Wam odpowiedź na to co możecie, co ma sens i co będzie przyzwoicie działało. Co więcej – część z gier nie uruchomi się… na nowszym systemie. Nowe funkcjonalności systemu zwykle okupuje zużycie pamięci oraz prędkość. Jeżeli używamy takiego komputera do uruchomienia kilku aplikacji czy gier – zainstalujmy wersję minimalną systemu plus niezbędne tylko rzeczy dodatkowe. W Maci

system 5
Macintosh 128k
Macintosh 512k

system 6.0.8
Macintosh Plus
Macintosh SE
Macintosh Classic

system 7.0.1
Macintosh Classic
Macintosh SE/30
Macintosh Color Classic

system 7.5.5
Macintosh CC “Mystic” mod

Najprostrzy przykład – gra Defender of the Crown – napisana pod czarnobiałe Macintoshe – nie uruchamia się pod systemem 7.5.5 na komputerze Macintosh CC “Mystic” nawet jeżeli zmienimy grafikę na czarnobiałą. Tutaj następuje suma dwóch rzeczy – różnic ROMów – CC “Mystic” to Performa 575 z procesorem 040/33, druga rzecz to ROM, trzecia – system. Bez problemu za to uruchamia się pod systemem 7.0.1 na Macintoshu SE/30 czyli z procesorem 030/16 – bez znaczenia czy w trybie 24 bitowym pamięci, czy 32bitowym. Dla miarodajności tych wniosków chyba powinienem zaistalować system 7.5.5 na SE/30 i spróbować uruchomić na nim DotC.