Flashfloppy firmware do Goteka czyli emulacja stacji dysków

Temat znany od paru lat – wrzucam dla pamięci, bo znowu – zjadłem wszystkie Goteki, więc musiałem kupić nowe, które trzeba przeflashować na Flashfloppy firmware, a przy okazji musiałem przez telefon tłumaczyć jak to krok po kroku zrobić.

Rzecz banalna, ja robię ją tak:

  1. dolutowuję brakujące piny jumperów – czyli drabinka 5×1 i 4×1.
  2. dokładam zworkę na pinie J3 i sąsiednim – to zworka “flash enable” czyli pozwalająca nam nadpisać zawartość pamięci flash Goteka.
  3. programatorem PL2303HX USB To RS232 TTL Auto Converter Adapter Module podłączam się wg poniżego zdjęcia (poniżej też schemat). Uwaga na zasilanie, bo popalimy Goteka. Żółty 5V idzie na skrajny prawy pin patrząc od strony gniazd Goteka – czyli po obróceniu o 180 widzicie to co na poniższym zdjęciu.

3. jak mamy wszystko polutowane i “pokabelkowane” to wtykamy adapter do komputera w port USB – Windows powinien wykryć urządzenie, ew. doinstalowujemy driver, oraz z całą pewnością instalujemy STM32 Flash loader demonstrator (UM0462). Ja do tej całej operacji mam starego laptopa Dell’a z Windows 7, ponieważ Windows irytuje mnie bezgranicznie nic na nim nie robię poza operacjami takimi jak programowanie pamięci FLASH 🙂

odpalamy ST loader demostrator i mamy obrazek pt. wybór portu.

Klikamy Next i jeżeli dobrze połączyliśmy piny Tx Rx oraz Windows wykrył adapter USB<>RS232 to pojawi nam się następny obrazek.

Musimy wyłączyć zabezpieczenie przed skasowaniem zawartości firmware – klikamy na “Remove protection”. Gotek się zrestartuje – ale trwa to sekundę więc możemy za moment jechać dalej klikając na Next.

Tutaj nic nie zmieniamy – widać, że jest dostęp do wszystkich stron pamięci (zielone ikonki “unprotected”). Klikamy na Next.

Pojawił nam się powyższy obrazek – wybieramy “Download to device” – mamy teraz aktywne całe pole wgrywania do urządzenia – wybieramy trzy kropeczki po prawej stronie od “Download from file”.

Wskazujemy plik .hex – uwaga – standardowo nie są wyświetlane pliki z rozszerzeniem .hex, więc trzeba to sobie przełączyć w prawej dolnej rozwijalnej liście typów plików. Wracamy na poprzedni ekran i klikamy Next.

Coś się dzieje, trwa to może minutę.

Dopłynęliśmy do brzegu. Klikamy “Close”, odłączamy adapter USB, wypinamy zworkę Flash enable, którą dołożyliśmy, odpinamy kable adaptera USB z Goteka.

Ja w tym momencie ustawiam zworkę wyboru numeru stacji na S0 i odpinam wyświetlacz segmentowy jaki jest standardowo w Goteku.

Całą tą operację można zrobić też na kablu USB<>USB (z dwiema końcówkami jak port USB 2.0 w komputerze), mam takie dwa kable, udało mi się raz jednego użyć, potem je gdzieś schowałem i posiłkuję się tym adapterem USB<>RS232 który jest na zdjęciu – bo ten mieści się w szufladzie i jest zawsze pod ręką.

Aktualizacje oprogramowania w Goteku z Flashfloppy Firmware robimy już później z poziomu pendrive’u.

Myślę, że robiąc powyższe krok po kroku będziecie to w stanie na luzie zrobić sami – a ja dla pamięci i lenistwa tłumaczenia potem komuś przez telefon co ma zrobić wrzucam tutaj 🙂