czym różni się Lenovo Legion 5 od Legion 7i

Pisałem jakiś czas temu o tym jak zawitały w moje ręce dwa laptopy Lenovo: Legion 7i i niedługo potem Legion 5. Czym się różnią w ramach swojej ceny? Postanowiłem wspomóc się trochę w ocenie wydajności – jako pierwszy poszedł tester ze strony userbenchmark.com. Zaznaczam tylko – oba modele są z 2020 roku, pomimo kupowania ich na przełomie stycznia i lutego 2021. Do sprzedaży weszły teraz nowe modele – więc część rzeczy, które napisałem poniżej może tracić na aktualności.

Lenovo w 2021 roku wprowadziło model 16″ z oznaczeniem Legion 5 Pro 16ACH-06, który zawiera na pokładzie poza Ryzen 7 z serii 5000 kartę RTX 3070 więc staje się w granicach kwoty 1500 EUR bardzo fajnym rozwiązaniem w zakresie ceny/możliwości.

Starcie budżetów: Lenovo Legion 5 vs Legion 7i

Te dwa komputery są tak do siebie podobne, że prawie można zapomnieć o różnicach pomiędzy nimi. To prawie to 3200 zł różnicy pomiędzy dwoma konfiguracjami, z których ta droższa wcale nie jest Everestem tego, co można zamówić w ramach konfiguracji Legion 7i.

Wygląd i wykonanie obudowy

Tutaj jest dość prosta sprawa: Legion 5 ma obudowę plastikową plus szkielet alu w środku. Legion 7i ma obudowę aluminiową i szkielet alu w środku. Czarny plastik Legion 5 vs grafitowo pomalowane aluminium Legion 7i. Cieńsza obudowa ekranu Legion 7i.

Nie będę ukrywał – Legion 7 kupiłem z powodu obudowy i karty graficznej. Aluminiowa obudowa w Legion 7 wydaje się być trwalsza, jest też koloru grafitowego, a nie czarnego jak plastik obudowy Legion 5. Legion 7 jest wykończony na matowo, Legion 5 ma strukturę jak po piaskowaniu farby.

W praktyce – biorąc Legion 5 w ręce chciałbym móc powiedzieć, że czujemy delikatne trzeszczenie plastiku, ale nie mogę. Obudowa w Legion 5 jest sztywna, paradoksalnie klapa z ekranem w Legion 7 jest mniej sztywna.

Porównując wymiary – część obudowy z ekranem jest różnej grubości – Legion 7 ma ją grubości 5.8mm a w przypadku Legion 5 jest to 8mm. Sama obudowa kryjąca płytę główną etc. jest też grubsza w Legion 5.

Co jest albo może być wspólne w ich konfiguracjach?

Jeżeli chodzi o procesory – to zarówno Intel i7 jak i AMD Ryzen 7 trafiają do obu serii Legionów. Z jakiejś przyczyny w Legion 5 montuje się chyba więcej Ryzenów do tańszych konfiguracji i ten procesor wbrew swojej wydajności jest przypisywany do hasła “taniej”. Patrząc na wydajność Legion 5 z Ryzen 7 myślę, że nie ma nic bardziej mylnego. To bardzo wydajne procesory, myślę, że coraz bardziej warte uwagi.

Co więcej – trzeba pamiętać o pewnych ograniczenia procesorów – Intel i7 10750 i płyta Legion 7i rozpoznaje prawidłowo pamięci do prędkości 2933, tym samym pamięć 3200 będzie widziana jako 2933. W Legion 5 ta sama pamięć jest widziana prawidłowo i co istotne – wydajniej. Bez specjalnych ustawień jest to 10% różnica wydajności, która zasadniczo powinna przechylać się na stronę Intela – co niestety ustawienia defaultowe wykluczają. Sytuacja trochę zmienia się przy tuningowaniu pamięci – ale nadal – tutaj Legion 5 i Ryzen 7 mają przewagę na starcie w postaci mniejszych ograniczeń.

dyski SSD 2,5″ i dyski M.2 NMVe

To co mnie zaskoczyło w Legion 5 to to, że można do niego zamontować dysk 2,5″, do mojego Legion 7 jest możliwość montażu już tylko dysków NVMe. Akurat w przypadku Tymona zadziałało to na plus – nie musi wydać pieniędzy na nowy dysk, bo ma dosłownie kilkumiesięczny dysk SSD 1TB Samsung 860EVO.

To powyższe to kwesti auniwersalności – i jest to wg mnie na plus Legion 5, bo daje możliwość zamontowania w środku wcześniej używanego dysku. W kwestii wydajności niestety liczby przemawiają na korzyść M.2 NVMe jakie mam w Legion 7i. Mój dysk NVMe 1TB jest prawie 2,5 raza szybszy od dysku 2,5″ SSD Samsung 860 EVO. Zastanawiająca się niższa wydajność dysku 512GB z tej samej serii co dysk 1TB, zwykle wyniki mniejszych pojemnością dysków są lepsze niż tych większych.

pamięć

Pamięć jest najbardziej zaskakującym elementem dla mnie w zestawieniu tych komputerów, dodatkowo przyznaję wpadłem w pułapkę nieznajomości ograniczeń procesorów Intela.

Okazuje się, że Legion 5 i Ryzen 7 4800HS pracuje z pamięcią DDR4 o taktowaniu 3200 bez problemu. Ta sama pamięć przełożona do Legion 7i zgłasza się jako DDR4 z taktowaniem 2933, bo – jak się okazuje Intel 10tej generacji 10750 ma ogranicznie i maksymalnie rozpoznaje pamięci do takiego taktowania. Ups. Oczywiście – można to trochę poprawić ustawieniami pamięci, ale niespodzianka jest dość przykra. Kolejny punkt dla Ryzena. Intel nadrabia tutaj wyłącznie latencją pamięci.

karta graficzna czyli procenty różnic RTXów

RTX 2070 Super Q Max vs RTX 2060 mobile. 8GB RAM vs 6GB RAM. Różnica to ponad 21.5% wydajności względem systemu referencyjnego – 93.8% vs 72.2%.

Dla zobrazowania o czym mówimy w kontekście wydajności kart – ten sam test wydajnościowy wykonany na Legion 7i przy wyłączonym RTXie czyli na wbudowanej karcie Intel UHD. Brutalna prawda jest taka, że RTX2070S z Legion 7i jest prawie 16,5x wydajniejszy w tych samych testach. To daje troszeczkę do przemyślenia w temacie wbudowanej karty w laptopie – szczególnie, tej typu UHD Intela.

chłodzenie

Szukając różnic pomiędzy Legion 5 i Legion 7 doczytałem się, że ten pierwszy ma system chłodzenia z 68 łopatami wentylatorów a ten drugi 73 łopatowy – w Legion 7 został on unowocześniony. W praktyce – różnice są pomijalne. Ani głośnościowo ani wydajnościowo nie jest to jakaś różnica.

akumulator

Niestety, gdzieś te różnice w cenie są upchane. Legion 5 dostał 60Wh akumulator, Legion 7 ma akumulator 80Wh.

klawiatura

Klawiatura wydaje się być identyczna – klawisze TrueStrike z 1,5mm skokiem – wydzielony blok minimalnie mniejszych wielkościowo klawiszy numerycznych i przesunięty lekko w dół blok klawiszy kursora.

podświetlenie klawiatury i obudowy

W sumie – podświetlanie RGB jest to rzecz, z jakiej spokojnie mógłbym w Legion 7 zrezygnować. Wystarczyłoby mi podświetlanie jednokolorowe, nawet białe – byle z regulacją natężenia. A takie jest dokładnie podświetlanie klawiatury w Legion 5. Wystarczające.

Paradoksalnie – w tym wszystkim – w Legion 5 podświetlanie RGB jest czymś dodatkowym w wariantach konfiguracyjnych (i dodatkowo płatnym) – a w moim Legion 7 jest to w standarcie. I ja bym się spokojnie bez tego obył 🙂

Legion 7 ma podświetlane klawisze (RGB), oświetlenie boków i tyłu laptopa oraz świecący znak w literze O nazwy marki na tyle wyświetlacza. Wygląda to estetycznie, ale na serio – to taki średnio potrzebny bajer.

dźwięk

W przypadku Legion 5 Lenovo deklaruje 2 głośniki 2W Harman Kardon®speaker system + Dolby Atmos®do słuchawek. Natomaist w przypadku Legion 7 w opisie dźwięku znajdziemy 2 głośniki 2W Dolby Atmos ® Speaker System for Gaming z komorą akustyczną. Czy jest jakaś ogrmona różnica? Nie. Może słychać różnicę, ale dla osób głównie korzystających ze słuchawek – nie ma to specjalnego znaczenia.

ekran

Najlepiej ilutruje to zdjęcie z ekspozycją ustawioną na ekran Legion 7, wtedy dokładnie widzimy co daje 500nitsów vs 250nitsów. Pełna paleta sRGB vs 58% tej przestrzeni.

porty

Pomiędzy Legion 5 a Legion 7 jest zauważalna różnica w rozkładzie portów. Z tyłu wygląda to następująco:

reasumując

W momencie podejmowania przeze mnie dycyzji – szukając lepszej karty niż RTX2060 musiałem patrzeć powyżej modelu Legion 5. Tutaj jest chyba bez znaczenia, który jest to model, sprowadza się to do innej ceny końcowej, która jest o prawie 3000 zł wyższa (to suma różnicy karty RTX i pamięci RAM plus wykonania).

Legion 5 jest świetnym wyborem cenowym. Mając do 5000 zł zdecydowanie kupiłbym ten model. Mając więcej pieniędzy i apetyt na lepszą kartę – zrobiłbym to, co zrobiłem – kupiłbym model Legion 7 albo aktualny model Legion 5Pro.