Philips VG-8235

Jak już pisałem Philipsa 8235 kupiłem na zasadzie impulsu (co prawda drugiego impulsu, ale nie zmienia to faktu, że była to decyzja w 5 minut, potem analiza przez kwadrans i tyle – zamknięty temat).

Dlaczego wybrałem ten model Philipsa:

klawiatura QWERTY

Nic bardziej mnie nie irytuje niż niemiecko-francuskie układy klawiatur. Klawiatura zdecydowanie dobrej jakości. Opcja pochylania jej – zdecydowanie dla ryzykantów (plastik obudowy jest dość miękki i przyznam, że trzeba na niego uważać po latach).

wyjście RGB jako gniazdo SCART

Cieszę się z tego jak dziecko, bo odpada kolejny kabel RGB.

wbudowana stacja 360k

Philips VG8235 to ostatni model z serii VG i ostatni model Philipsa ze stacją jednostronną (360k). Mod do 720k wymaga konwertera pinów – do zrobienia na kablach albo małej płytce z wtykiem i gniazdem. Nota bene – jakby się uprzeć to nad stacją 720k wejdzie gotek z OLEDowym wyświetlaczem.

drugie gniazdo stacji dysków

Jak już mamy jedną stację to chcielibyśmy mieć czasem drugą, albo posiłkować się Gotekiem do przegrywania obrazów dyskietek, w wersji desktopowej (komputer i klawiatura w jednej obudowie) VG8235 jest ostatnim modelem z drugim slotem na stację. Następny model – NMS8245 jest nie wiadomo czemu pozbawiony tego rozszerzenia. Co więcej – gniazdo w VG8235 jest w postaci gniazda taśmy flopów z pinoutem jak w PC. Tylko zasilanie 5/12v do stacji i mamy zewnętrznego flopa.

dwa sloty na karty

Wydaje się oczywiste, ale nie w każdym MSXie. Mapper i kart z syntezą FM. Inaczej – trzeba szyć rozszerzenie szyny kartów, co może być mocno skomplikowane jeżeli jedyny slot idzie pionowo do góry na środku obudowy. .

europejskie zasilanie

Niby rzecz banalna, ale – z doświadczenia posiadania paru komputerów i konsol z NTSC i zasilaniem na 110V – używam ich rzadziej, bo ich włączenie to wyciąganie klocka pt. konwerter napięć i robi się z tego za duży temat.

256k RAM 🙂

Te 256k RAM to oczywiście nadmiar marketingu – pamięci RAM jest 128k (i to jest fajne, bo jest sporo komputerów MSX2, które mają tylko 64k i rozszerzanie w nich pamięci nie jest najbardziej eleganckie rozwiązaniami.

Drugie 128k to VRAM – standardem w MSX2 jest 64k VRAM i nie trafiłem jeszcze na produkcję – czy grę, która wymaga ponad 64k VRAMu.

wersje Philips VG-8235

Żeby było trochę trudniej to było kilka wersji tego modelu – podpowiem tyle, że tylko dwie z nich mają normalną klawiaturę QWERTY – VG-8235/00 i VG-8235/20 – różnią się wersją ROMu BASICa (2.0 vs 2.1). Różnica jest jedynie w ekranie startowym, gdzie zmieniono wyświetlaną wartość pamięci RAM. Oznaczenie wersji widnieje na naklejce na spodzie komputera.

co siedzi w środku

Trzy główne chipsety napędzające VG8235 to procesor od Ziloga (Z8400APS), MSXSYSTEM od Yamahy o oznaczeniu S3527 oraz wyspecjalizowany układ Yamahy VG9938 odpowiadający za grafikę.

MSX-SYSTEM czyli S3227 zawiera w sobie integrację kilku funkcji/układów:

  • zintegrowany chipset dźwiękowy Yamaha YM2149 (zwany też PSG – Programmable Sound Generator – chociaż Yamaha określa go w swoich dokumentach jako SSG – Software-controlled Sound Generator). Yamaha YM2149 to poprawiona przez Yamahę wersja znanego z wielu komputerów i konsol układu General Instruments AY-3-8910. Jakie są różnice i co poprawiła Yamaha czyli firma od “organków” a tak na serio i pionier w temacie MIDI i firma, która mocno popchnęła do przodu branżę muzyczną i nagraniową? Zwiększono zakres poziomów głośności konwertera D/A z 16 do 32. Co to znacza? Płynniejsze obwiednie, operowanie poziomami głośności (bo jest ich dwa razy więcej). Zmniejszono przy okazji konsumpcję prądu, ale to już dla ucha mniej istotne. Reszta pozostała niezmienna – trzy kanały generujące dźwięk albo hałas/szum, oraz m.in. obsługę joystickow. Miks kanałów jest ABC (A: centralnie, B: lewo, C: prawo). Późniejsze wersje czyli MSX-SYSTEMII miały dźwięk miksowany mono, ale na szczęście Philips VG-8235 się na to nie załapał.
  • PPI czyli Programmable Peripheral Interface – kompatybilny wstecznie z układem Intel i8255 – układ zarządzający przełączaniem slotów pamięci , klawiaturą z klawiaturą numeryczną włącznie oraz portem/interfejsem magnetofonu. Oprócz tego układ odpowiada za kontrolę pamięci DRAM/ROM, steruje poprzez interfejs drukarką etc. Obsługa PPI jest realizowana przez cztery rejestry czyli komórki pamięci od $a8 do $ab.

Mapa slotów pamięci:

Slot 0 Slot 1 Slot 2 Slot 3-0 Slot 3-1 Slot 3-2 Slot 3-3
Page C000h~FFFFh Cartridge
Slot 1
Cartridge
Slot 2
128kB
Memory
Mapper
Page 8000h~BFFFh Mirror
Page 4000h~7FFFh Main-ROM Disk ROM
Page 0000h~3FFFh Sub-ROM


inne opcje wyboru

Rozważałem poprzednie (od 8220) modele Philipsa MSX2, i w sumie pomijając stację i ilość pamięci RAM (64k) po dodaniu karta z mapperem – różnicy nie widać. Dla kogoś chcącego pograć w gry z kartów albo gry w większości z MSX2 nie będzie różnicy.

VG 8235 jest ostatnim modelem z tej serii – następny model to NMS (new media system) 8245, bez złącza drugiej stacji, za to wbudowana stacja jest już 720k. Pozostałe parametry takie same – i być może to jest też fajna opcja do rozważenia przy kupowaniu – zamiast stacji można oczywiście wsadzić Goteka – tyle, że ten model był dużo mniej popularny i trafienie go jest dużo trudniejsze niż 8235.

docelowy wybór dla mnie

Nie będę ukrywać – VG8235 posłuży mi tylko kilka tygodni na zaznajomienie się z systemem MSX2, mój docelowy komputer do zabawy z MSX2 to topowy model NMS-8280, z dwoma stacjami dysków 720k i digitizerem, ale o nim innym razem 🙂

czy warto

Wg mnie ktokolwiek posiadający ZX Spectrum, Amstrada CPC, Commodore 64 czy Atari będzie rozczarowanym samym MSXem. Dopiero możliwości MSX2 powodują to wow. Sprzętowe duszki na MSX dają radę, ich płynność poruszania nadrabia skakanie tła co 8 pikseli w poziomie (co prawda były na to tricki – ale to temat na osobny wpis), ale – nie ma co się oszukiwać, dopiero MSX2+ z chipsetem V9958 daje pełen płynny sprzętowy scroll w poziomie i te same gry arcade/shooter, które skakały (Aleste czy Zanax EX) nagle robią się płynne. Posiadacze MSX2 za to w pełni komfortowo grają w gry ze scrollem pionowym – powiem taki scroll sprzętowy posiada VG9938.