DIY czyli dostępne darmowe projekty do MSXa

SFGClone

SFGClone jest klonem modułu Yamaha SFG 05/01-B. Czyli w skrócie FM + MIDI.

F4/FMPAC Combo Board

F4/FMPAC Combo Board to klon oryginalnego FMPac Panasonic jako rozwiązanie do umieszczenia wewnątrz MSXa, wymaga poprowadzenia kilku połączeń do płyty głównej. Do użytku jako cart na szczęście jest inny projekt.

Flex Extender

Flex Extender to rozszerzenie szyna kartów z 50 pinów na 60 pinów. Składa się z trzech części- umieszczaniej w slocie kartó, kabli połączeniowych/taśmy oraz finalnej płyty rozszerzenia wraz z gniazdem kartów.

Multi-Mapper Cartridge

Multi-Mapper Cartridge jest bardzo prostym kartem, ale umożliwa emulację czterech najbardziej popularnych typów kartów do MSXa – Konami4, Konami5, ASCII8 i ASCII16. Programowanie kartu następuje bezpośrednio z komputera MSX, więc w przypadku programowania kartów o pojemności 512k (maksymalna wielkość ROMu) raczej trzeba się przewidzieć możliwość zrobienia tego np. z dyskietki DD (720k).

Carnivore 2

Carnivore 2 to jeden z bardziej “most wanted” rozszerzeń do rodziny MSX. Co to za cudo? Szybkie IDE w oparciu o karty CF, 2MB RAM, 8MB ROM Flash, emulacja dźwiękowa PPI, PSG, SCC, SCC+, OPLL (FMPAC) z regulacją głośności każdego z emulowanych rozszerzeń.

Cart Flash 32k

Cart Flash 32k to bardzo bardzo prosty projekt – ale może to jest właśnie jego największa zaleta. Mało elementów i proste zastosowanie – albo programujemy jeden ROM o pojemności 32k albo dwa po 16k (z możliwością przełacznia ROMu zworkami, czyli przy wyłączonym komputerze).

SD Mapper/Megaram 512K

SD Mapper/Megaram 512K opisałem osobno – kupiłem gotowe urządzenie o Piotra ‘Zaxona’ Bugaja, natomiast kompletne źródła projektu można znaleźć na githubie.

Beer IDE

64 / 128k cart

Dla osób bardziej wymagających i poszukujących bardziej pojemnych niż 32k kartów przeznaczony jest projekt kartu o pojemnościach 64k / 128k.

OmegaMSX

OmegaMSX to projekt na który wiele osób czekało – i jest. Komputer MSX2 na klasycznych elementach, z płytką klawiatury. Tylko obudować i się cieszyć. A poskładanych Omeg coraz więcej 🙂

BeerIDE

Jeżeli nie boli nas ograniczenie do FAT12 i 32MB partycji danych, możemy pokusić się o zrobienie samemu interfejsu, który ma swoje korzenie w latach 90tych.

Interfejs BeerIDE będący klonem Sunrise IDE był bardzo popularny w Ameryce Południowej – dzięki klubowi MSX Error 51 Argentina. Link do repozytorium Hansa Ottena (aktyalnie hostowane przez file-hunter) – pamiętajcie, że w schemacie znaleziono błąd i pin 2 IDE musi iść do masy.

Mało? Będę dokładał 🙂