MSX – miejsce, gdzie zacząć

Niedziela – leniwy dzień – drukarka 3d zasuwa adaptery do masek dla medyków, ja przeglądam i porządkuję obrazy dyskietek na MSXa i właśnie sobie uzmysłowiłem, że jeżeli miałbym kogoś skierować gdzieś z chęcią wejścia w temat MSXów – pooglądania, pobadania to jest jedno miejsce, gdzie “będzie Pan zadowolony”.

Arnaud de Klerk przyjął na swój serwej (i trochę przejął – po u niego jest hostowane jest aktualnie archiwum Hansa Ottena) ogromne archiwa MSXowe.

I co najważniejsze oprócz podstrony DOWNLOAD są w sumie trzy podstrony działające na WebMSX – czyli możemy sobie wszystko pooglądać i poemulować na różnych kompbinacjach sprzętowych bez instalowania czegokolwiek.

HOMEBREW to gry nie wydane oficjalnie na MSXa – czyli produkcje powstałe już po zaprzestaniu produkowania MSXów na całym świecie. Sporo perełek i gier jakich brakowało na tą platformę.

MSX to z kolei podstrona zawierająca klasyki MSX i nowszych generacji. Jeżeli nie znasz platformy MSX to chyba najlepszy starter.

MSXDev to podstrona prezentująca dokonania z corocznego MSXDev – konkursu online zgłoszonych gier powstających danego roku. Sporo ciekawych rzeczy. Znajdziecie tam np. grę znaną posiadaczom ZX Spectrum – Alter Ego.